ROTERDAM

 Rotterdam leży pośrodku labiryntu rzek i sztucznych szlaków wodnych tworzących podwójne ujście Renu (Rijn) i Mozy (Maas). Miasto stanowi południową część Randstadu, szóstego największego obszaru metropolitalnego w Europie, który zamieszkuje 6,7 miliona ludzi. Rotterdam ma największy port w Europie, który rozciąga się na długości 40 km. Rzeki Moza i Ren zapewniają doskonały dostęp w głąb kraju i pozwalają dotrzeć aż do Bazylei oraz Francji. Miasto jest również dobrze znane kibicom, zwłaszcza fanom piłki nożnej. Tutaj bowiem mają swoją siedzibę kluby piłkarskie Feyenoord, Sparta i Excelsior.

Warto odwiedzić w Rotterdamie:

– Panorama miasta z Euromast Euromast to wieża widokowa zaprojektowana przez architekta H.A. Maaskanta na przełomie lat 50tych i 60tych XX wieku. Stała się symbolem Rotterdamu.

– Port Rotterdam jest niewątpliwie miejscem obowiązkowym do odwiedzenia. Największy port w Europie o powierzchni 105 km² , który rozciąga się na długości 40 km. Rzeki Moza i Ren zapewniają doskonały dostęp w głąb kraju i pozwalają dotrzeć aż do Bazylei oraz Francji.

– Ogród zoologiczny Blijdorp jest położonym w Rotterdamie jednym z najstarszych, a także jednym z najbardziej popularnych ogrodów zoologicznych w Holandii. Jego początki sięgają 1855 roku, kiedy to w centrum miasta otwarto skromny park z bażantami i ptactwem wodnym. Największą atrakcją parku, jest (wybudowane w 2001 roku) Oceanium – zachwycający podwodny tunel pozwalający gościom na obserwację zwierząt morskich w ich naturalnym środowisku.

HAGA

Haga jest siedzibą holenderskiego rządu, parlamentu i rodziny królewskiej a także stolicą prowincji Holandia Połudionowa (Zuid Holland). Główną atrakcję (jeśli chodzi o zabytki) stanowi tzw. Sala Rycerska (Riddezaal) – gotycka budowla z XIII wieku, znajdująca się w obrębie kompleksu budynków, które obejmują dziedziniec wewnętrzny i zewnętrzny. Dawniej budowle te funkcjonowały jako pałac panujących

Warto Odwiedzić w Hadze:

Park Miniatur MadurodamMadurodam to park miniatur, nazywany również „Holandią w miniaturze”, który znajduje się w dzielnicy Scheveningen. Najważniejsze zabytki i najciekawsze budowle z całego kraju można zobaczyć tutaj odtworzone w najdrobniejszych szczegółach w skali 1:25, w otoczeniu zieleni i kwiatów– siedziby rządu w Binnenhof, lotnisko Amsterdam-Schiphol, port, kanały Amsterdamu, pola tulipanów oraz młyny. Park podzielony jest na trzy tematyczne części:

Stare Miasto – historia, kultura, architektura, rodzina królewska, sztuka i wielcy Holendrzy.
Kraj Wody – walka z wodą, woda jako przyjaciel, „budowanie” Holandii, morze, porty, poldery.
Wyspa Innowacji – handel, transport, rolnictwo, współczesna architektura i znane holenderskie projekty na świecie.

Wybrzeże Scheveningen – niegdyś osobna nadmorska wioska, dzisiaj stanowi część Hagi i jednocześnie Jest nowoczesnym kurortem plażowym, z długą piaszczystą plażą, deptakiem, molo i latarnią. Przystań jest wykorzystywana dla rybołówstwa i turystyki. Idąc wzdłuż plaży, można napotkać mnóstwo uroczych knajpek, restauracji, kawiarni i sklepików z pamiątkami. Niewątpliwie obowiązkowym punktem do zwiedzenia na wybrzeżu jest oceanarium Sea Life. Cały, bardzo duży kompleks podzielony jest tematycznie na różne działy m. in. według części świata, z których pochodzią prezentowane zwierzeta czy rośliny wodne. Obowiązkowe miejsce do zwiedzania dla miłośników morskiej fauny i flory.

De Uithof – jest ogromnym kompleksem rekreacyjno-sportowym w południowej części Hagi nazywanej – Polder Uithof. De Uithof obejmuje częściowo kryta 400-metrowa ślizgawka (czwarty, najszybszy tor w Holandii po Heerenveen, Groningen i Enschede), dwa kryte lodowiska 30 x 60 metrów, 210 metrowa kryta hala narciarska, kryty tor kartingowy, wewnętrzne i zewnętrzne ścianki wspinaczkowe, siłownie, obiekt fitness, sklepy narciarskie, zaplecze gastronomiczne – w tym: sala balowa, zróżnicowane lokale bankietowe oraz oczywiście ogromne centrum rozrywki.

DUINRELL – PARK ROZRYWKI W MIEJSCOWOŚCI WASSENAAR

Duinrell –  to dużych rozmiarów park rozrywki zlokalizowany w miejscowości Wassenaar, która jest położona na wybrzeżu Morza Północnego ok. 14 km od Hagi. Duinrell jest znany w Holandii przede wszystkim z dużego aquaparku o nazwie Tiki Bad – kryty tropikalny basen złożony z jedenastu zbiorników wodnych wyposażonych w najdłuższe zjeżdżalnie w krajach Beneluksu. Oprócz Tikibad, Duinrell oferuje wiele innych atrakcji – kolejki górskie, zamek przygód, wielki plac zabaw, ogromną karuzelę łańcuchową czy tor bobsjejowy – wszystkie mieszczące się w położonym wokół basenu wesołym miasteczku.